KDH aj reálne plní, čo rodinám sľúbi!

Autor: Martin Novodomec | 14.3.2014 o 12:15 | (upravené 15.3.2014 o 9:11) Karma článku: 4,95 | Prečítané:  1414x

„Manželstvo je jedinečný zväzok jedného muža a jednej ženy.“ „Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru. Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana deti a mladistvých.“

Rodina si zaslúži viac pozornosti od štátu, ktorý nezasahuje do jej prirodzenej integrity, ale poskytuje jej ochranu a podporu v sebarealizácii. Akonáhle začne štát riadiť rodinné vzťahy, navráti sa totalita, no ak ich bude ignorovať, spoločnosť sa rozpadne hodnotovo i ekonomicky.

Pred časom predseda KDH Ján Figeľ predstavil politický zámer, v súčinnosti s vládnou stranou, podporiť ústavný zákon o ochrane manželstva a zmenách v justícii. V elektronickom svete „mienko i nemienkotvorných“ médií, sociálnych sietí a osobnom kontakte vyeskalovala veľká hystéria, nevôľa a nesúhlas s týmto krokom konzervatívcov. Vyskytli sa rôzne pejorácie pre kresťanských demokratov ako kolaboranti, kšeftári, oportunisti, politickí diletanti, podporovatelia ľavicového prezidentského kandidáta, dokonca rozbíjači pravicových vlád...

Kto sa chce biť, palicu si nájde. No neprajníci už palicu ani nehľadajú, majú ju stále pri sebe a cez oči veľká páska. A preto je nevyhnutné interpretovať túto časť politických dejín KDH v rôznych rovinách poznania a vnímania, pretože nie je len fundamentálnou z pohľadu jej programových cieľov, ale aj najvýznamnejším akčným krokom v tejto oblasti.

Legislatívna rovina - Či prečo až do ústavy?

Právna sila navrhovanej novely Ústavy SR a zákona o rodine už obsahujúcej definíciu o manželstve v §1, je vo veľkej miere diferentná s ohľadom na hazard, ktorý v súčasnosti tlačí prozápadný liberalizmus v interpretácii ľudských práv.

Prvý rozdielom medzi ústavou a zákonom je rozdielna legislatívna technika prijímania týchto právnych noriem. Na prijatie ústavnej zmeny je potrebných 90 poslancov. Keby KDH za posledných 9 rokov od r. 2006 potrebovalo pre túto iniciatívu 90 poslancov, či chcete či nie, potrebovalo by vždy podporu vládnej strany (i tej súčasnej). Ústava obsahuje základné normy, na ktorých je postavený vzťah občana a štátu. Počet 90 poslancov je založený na prierezovom princípe, aby na zmene ústavy bol všeobecný súhlas čo najširšieho politického spektra, pretože nestačí iba rozhodnutie vládnych koaličných síl. Na prijatie, resp. zmenu zákona je potrebný súhlas relatívnej - nadpolovičnej väčšiny prítomných poslancov, t.j. aj 39 poslancov. To je už iné kvórum zákonodarcov, kde už akúkoľvek zmenu vie presadiť, tá-ktorá vláda, pretože každá vláda potrebuje mať silu reálnej – absolútnej väčšiny.

Druhou diferenciou ústavy a zákona je v jej účinkoch a dosahu. Ústava je najvyšším normatívnym právnym aktom na území Slovenskej republiky, čo môže predstavovať metaforické sito. Ústava na rozdiel od zákona má silu na zastavenie neprijateľného cynického liberalizmu pre slovenskú spoločnosť bez ohľadu na objekt či subjekt. Táto poistka bude slúžiť pomyselnej legislatívnej stopke, akejkoľvek snahe ovplyvňovať zákonnú úpravu manželstva a rodiny na Slovensku externou, proeurópskou legislatívou. Ústava je právne neopomenuteľná, o čom svedčí aj samotné postavenie a význam Ústavného súdu v rámci súdnej moci na Slovensku.

Politická rovina - Či prečo pred prezidentskými voľbami?

Nižšie Vám prinášam reálny interes KDH v malej chronológii.

chronologia.JPG

Nie vo februári, ani v decembri sa KDH rozhodlo vyjsť s touto iniciatívou. Iniciatíva je historicky známa (volebný program KDH r. 2006„KDH bude presadzovať ústavný zákon o ochrane manželstva. Primárnym cieľom ústavného zákona je ochrana definície manželstva ako vzťahu jedného muža a jednej ženy, ochrana manželského obradu ako aj priznaných práv a povinností v slovenskom právnom poriadku“). Reálne kontúry a konkrétne akčné kroky rezonovali celospoločenským záujmom, ktorého eskaláciou sa stal aj Národný pochod za rodinu (september 2013), čo uvádza samotný manifest. Manifest je v podstate verifikáciou navrhovanej ústavnej iniciatívy pochodujúcich pro-rodinných aktivistov. Nevyhnutnosť ústavného zakotvenia ochrany manželstva a rodiny je prirodzený apolitizmus, zrealizovaný politickou silou 90 poslancov bez ohľadu na politické tričko. Veď hlasovať z presvedčenia a v dobro nás občanov má povinnosť každý poslanec NRSR.

Ad 1.

Politika je umenie využívania času, okolností a predovšetkým príležitosti na presadenie veci pre spoločné dobro. Či to malo pomôcť Pavlovi Hrušovskému v kampani? Aj keby malo, politická dohoda je legitímny nástroj, ako dosiahnuť želateľný stav.

Ad 2.

V opozičných kruhoch si KDH vypočulo nespočetnú vlnu kritiky. SAS chce oddelenie návrhu na dve samostatné parciálne časti, pretože je nemožné integrovať niečo tak rozdielne a definícia je v platnom zákone. Zodpovedná rodina vychováva zodpovedných občanov, ktorí priamo pôsobia aj na výkon súdnictva. OĽANO „v tričkách“ sa ponúkli prevziať „Čierneho Petra“ a zastúpia KDH v hlasovaní, aby KDH nemuselo podstúpiť dohodu s vládnou stranou. Nie, nie. Modifikácia ústavy je prierezový akt celým politickým spektrom. Opäť zdôrazňujem podstatu reprezentatívnosti mandátu, ktorý nie je viazaný na nikoho príkazy a hlasovanie v parlamente je slobodným prejavom (pre niektorých).

Ad 3.

Najväčšou chimérou politickej dohody o podpore ústavného zákona, o ktorej konečnej podobe a schválení je to stále neisté, je údajná nepriama podpora premiéra v kandidatúre na prezidenta. Relatívnosť domnienky nemožno úplne eliminovať, ak by to premiér využil pred druhým kolom, až na jeden fakt. Ale uznajte. Historická dvojka KDH, dvojnásobný predseda parlamentu a súčasná politická dvojka je enormne veľký politický hazard k voličom v kontexte podpory premiéra za podporu rodiny. KDH je historicky pro-rodinne vyprofilované „osobnou, životnou kampaňou“ za rodinu už viac ako 24 rokov!

Ad 4.

A tým, čo potrebujú pripomenúť ako to bolo s tou našou hviezdičkou v Európe. V r. 2003 sa konalo referendum za vstup do Európskej Únie. Rozpamätajme sa s kým musela súčasná Ľudová platforma spolupracovať a aktivizovať občanov pre úspešnosť referenda a integráciu do spoločnej Európy. Bez voličov strany HZDS by sa to nikdy nepodarilo. Veľké veci prinášajú možno z počiatku nízku popularitu alebo v kontexte, že doma nikto nie je prorokom.

Pragmatická rovina – Čo v skutočnosti máme od toho čakať?

Ústavná zmena v chápaní hodnoty manželstva a rodiny je memento zrelosti vyspelej spoločnosti, ktorá dnes vie čo môže získať v budúcnosti. Reálny dopad zakotvenia ústavnej poistky má implicitný – hlbší zmysel - v konzenkvencii prijímaných právnych aktov, vyplývajúcich zo záujmov budúcich vlád a predovšetkým európskeho liberalizmu, často motivovaného inými pohnútkami, ako sú reálne záujmy o dobro ľudí.

Existenčná rovina – Či má štát mať záujem o rodinu?

Rodina založená z manželstva jedného muža a jednej ženy z ich vlastným dieťaťom, je prirodzeným spojením. Manželská láska muža a ženy vytvárajúca lásku a teplo pre výchovu detí je univerzálna a prirodzená. Láska v rodine postavená na matke-otcovi-dieťati je jedinečný a nenahraditeľný vzťah, ktorý je nemeniteľný historickými udalosťami ani zmenou spoločenských paradigiem a vzťahov. V rodine život vzniká, formuje sa charakter a výsledkom je tvorba pozitívnych hodnôt. Dozrievanie spoločnosti je dozrievaním vzťahov, ktoré ňou prechádzajú. Rodina je pre štát objektom transformačného mechanizmu. Vstupom sú investície ekonomického, sociálneho a materiálneho charakteru. Výstupom je charakter a stupeň spoločenských hodnôt, či už v generačnej renesancii alebo recesii. Starostlivosť o deti a výchova v rodine je základom prenosu mravných hodnôt z pokolenia na pokolenie, a teda základom pokoja, rozvoja a blahobytu v spoločnosti. Preto je štát povinný spoločenstvo rodiny uctiť, chrániť a podporovať.

KDH je dlhodobý líder a hlavný predstaviť pro-rodinnej politiky! Svedčia o tom viaceré aktivity: Zákon o rodine, Zákon o rodinnom podnikaní, daňovo-odvodové zvýhodnenia pre rodiny ako i mnohé ďalšie i parciálne ekonomicko-sociálne prvky podpory rodiny.

Za všetko hovorí citát predsedu Jána Figeľa v aktuálne vydanej knihe - Na rodine nám záleží „Cestou k perspektíve národa a spoločnosti je ochrana manželstva a podpora rodiny. Čo je totiž dobré pre rodinu, je dobré aj pre spoločnosť a štát.

Martin Novodomec

Kandidát na poslanca do EP

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?