Na rodine mi záleží!

Autor: Martin Novodomec | 20.1.2014 o 10:22 | (upravené 20.1.2014 o 12:11) Karma článku: 11,94 | Prečítané:  1050x

Nie každý z nás mal tú možnosť vyjsť z nejakej rodiny, ale každý jeden z nás si môže vybrať rodinu ako priestor pre život. Rodina je dar na prijme i výdaji. Hoci jej v najbližšej dobe predikujú veľkú recesiu. To, čo znamenalo byť prirodzené a racionálne, sa dnes relativizuje od základov. Súčasný stav nie je pozitívny, ale je pravdepodobne nevyhnutný pre lepšie chápanie jej významu a podstaty.

Čoraz viac sa nám natláča otázka či sa má štát zaoberať problematikou rodiny. Čo môže ešte štát upraviť na vzťahoch, ktoré sú prirodzené nášmu bytiu a vývoju spoločnosti? Existuje zákon o rodine, ktorý celkom presne a zrozumiteľne rieši vzájomné vzťahy dvoch ľudí – manželov a ich spoločných detí. Vyvoláva to vo vás azda časy spred roka 1989, keď štát chcel a potreboval sa „postarať o usporiadanie nábytku u nás doma“. Chcel byť rodičom, vychovávateľom a chlebodarcom v jednom. Potrebuje skutočne rodina ústavnú inštitucionalizáciu od štátu? Má štát zasahovať do integrity a nezávislosti vzťahov, ktoré sám nevytvoril?

Z dielne kresťanských demokratov v súčasnosti vychádza iniciatíva o úpravu Ústavy SR, kde požadujú doplniť vety: „Manželstvo je jedinečným zväzkom jedného muža a jednej ženy. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru.“ Predseda hnutia Ján Figeľ argumentuje tento krok posilnením definície manželstva, ktorá je obsiahnutá v zákone o rodine. Ďalej uvádza, že týmto krokom sa len zdôrazňuje význam manželstva a rodiny u nás, ako aj v medzinárodnom prostredí. Predsedovi KDH nemožno uprieť snahu o pro-rodinnú politiku už aj v minulosti, keď sa sám veľmi otvorene hlásil k obhajobe rodiny vo svojom kandidačnom prejave (Nitra, 2009) „KDH chce byť lídrom prorodinnej politiky. Čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre spoločnosť, je dobré aj pre štát. Aby rodičia nemuseli riešiť dilemu práca alebo deti. Pomáhať deťom zo sociálne slabších rodín získavať kvalitné vzdelanie pre trh práce, ktorý sa mení a mení sa stále rýchlejšie. Treba korigovať dôchodkový systém, aby bol vyváženým a udržateľným vo vzťahu medzi povinným a nepovinným šetrením na dôchodok.

Je potrebné si ďalej uvedomiť, že vymedzenie rodiny a jej ochrana v ústave vo vyspelej Európe nie je nič neobvyklé. Priestor pre zadefinovanie rodiny venovali ústavy napríklad nemecká (čl. 6), francúzska (preambula), maďarská (čl. L základné ustanovenia) a ďalšie...

Je teda skutočne náležité sa zaoberať otázkami zakotvenia rodiny, ako inštitútu a jej intepretácie do ústavy? Nemyslím si, že rodina ústavu potrebuje, pretože je jej prirodzeným a základným spoločenstvom. Na druhej strane som presvedčený, že ústava potrebuje rodinu. Úroveň, kvalita a hodnoty budované v rodinnom spoločenstve sú ďaleko vyššie normatívy ako právny systém, inštitúty a inštitúcie štátu. Ústava ako spoločenská zmluva, akt dohody medzi občanom a štátom, nevyhnutne vychádza z jej prostredia. Je prizmou mnohých zásadných charakteristík v ústave obsiahnutých. Súhlasím so znepokojením časti spoločnosti, že štát nemá zasahovať žiadnym spôsobom do rodinného života. Ale veď vyššie navrhované vety v kontexte nikomu do rodiny a vzťahov žiadnym spôsobom nezasahujú. Žiadna uzurpácia jedinečnosti, či dominancie. A práve naopak, podľa druhej vety, štát má vytvárať čo najefektívnejšie a najpriaznivejšie podmienky na jej rozvoj, či už v oblasti ekonomickej alebo sociálnej a napomáhať jej dobru.

Vlnu nesúhlasu a expresivity k týmto krokom kresťanských demokratov chápem ako účelovú a jednostranne orientovanú. Všestranná ochranu, o ktorej je reč, je vynikajúco ilustrovaná v prejave ich predsedu. Rodina potrebuje ochranu, či vo vzťahu zosúladenia rodinného a pracovného života, sociálno-ekonomických zásahov štátu i jej samotného právneho usporiadania. Jasnú zelenú tomu dáva požiadavka demonštrovaná na Národnom pochode za život v septembri 2013. V manifeste sa k tomu jasne vyjadrili, že má byť osobitným spôsobom chránená a podporovaná rodina založená manželstvom muža a ženy, nakoľko iba v takejto rodine sa vytvárajú ideálne podmienky na vznik a rozvoj života človeka.

Som tradičný otec zosobášený s tradičnou ženou a chcem svoj tradičný rodinný status chrániť, aby som v budúcnosti nemusel nikomu vysvetľovať aké číslo rodiča som alebo sa legitimovať, že moja dcéra je skutočne môj vlastný potomok. Každá spoločnosť, ktorá chce byť modernou a zodpovednou, by mala tradičnú rodinu ctiť a chrániť, pretože je jej hlavnou zložkou prosperity a budúcnosti vo svojich deťoch.

Držím palce kresťanským demokratom, aby v súčasných snahách pokračovali v ochrane toho, čo je pre mňa najdôležitejšie, moju rodinu. Mať rodinu je dnes moderné!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?